بازگشت به مقالات تخصصی

رونمایی سامسونگ از رم DDR5-7200 با ظرفیت 512 گیگابایت

اگر شما دارای پردازنده AMD Ryzen هستید، یک بسته جدید درایور چیپست موجود است که تقریباً ده پلتفرم را پوشش می دهد. یادداشت های منتشر شده به این جزئیات نیستند، اما AMD حداقل به وضوح می گوید که حاوی “رفع مشکلات امنیتی مهم” برای فناوری Platform Security Processor (PSP) است.

این عبارت به سخت افزارهای تخصصی AMD گفته می شود که در هشت سال گذشته در پردازنده های خود؛ از جمله جدیدترین تراشه های Ryzen؛ بکار رفته است و متشکل از هم‌پردازنده ای Arm-محور با قابلیت های مشابه موتور مدیریت اینتل (IME)  می باشد. هر دو عملکردهای مختلف سطح پایین را انجام می دهند.

انتقادی که در مورد این فناوری ها وجود دارد این است که AMD و Intel تا حد زیادی عملکرد داخلی خود را مخفی نگه می دارند، احتمالاً این کار باعث می شود تا هکرها به سختی به  CPU و زیر سیستم های های آسیب پذیر آن دسترسی پیدا کنند و از آنها سوء استفاده کنند. 

بنابراین کافی است بگوییم، اگر AMD یک به روزرسانی برای رفع اشکالات امنیتی مهم PSP خود ارائه دهد، باید آن را دریافت کنید (اگر شما دارای سیستم AMD هستید). این می تواند به طور کلی به یک یا هر دو آسیب پذیری اشاره کند که AMD در پورتال امنیتی محصول خود ذکر کرده است و بر تمام تراشه های Ryzen تأثیر می گذارد.

یکی از این نقاط آسیب پذیری چیپست های ای ام دی، عنوان Speculative code store bypass and floating-point value injection را داشته، که اگر مورد سوء استفاده قرار گیرد، می تواند داده هایی را که قرار است از چشم کنجکاوین دور نگه داشته شود را نشت کند! مورد دیگر Transient execution of non-canonical accesses است، نقص دیگری که می تواند منجر به نشت ناخواسته داده ها شود.

به طور واضح، AMD در یادداشت های انتشار خود به این آسیب پذیری های خاص اشاره نمی کند ، بنابراین ممکن است رفع مشکلات امنیتی کاملاً بی ارتباط به این دو مورد باشد. حتی اگر چنین باشد با این وجود، هر چیزی که از چیپست سوء استفاده کند “بحرانی” تلقی می شود، بنابراین همچنان عاقلانه هست که پکیج به روز رسانی را بگیرید.

درایور چیپست جدید (نسخه 3.08.17.735) همچنین درایور MicroPEP AMD را با برخی از رفع اشکال به روز می کند. این به مدیریت انتقال بین وضعیت منبع تغذیه و سرعت کلاک کمک می کند.

چندین کاربر در Reddit ادعا می کنند که قبلاً همان درایور PSP به روز شده را در این بسته چیپست، از Windows Update دریافت کرده اند. با این وجود، نصب بسته درایور چیپست AMD ضرری ندارد، اگرچه ممکن است ابتدا بخواهید درایور چیپست فعلی خود را حذف کنید.

در بیشتر موارد، فرآیند ساده نصب یا ارتقاء درایورهای چیپست AMD Ryzen را می توان بدون مشکل به پایان رساند. با این حال اگر تغییرات اخیر در پیکربندی سخت افزار سیستم شما انجام شده یا درایورهای چیپست نصب شده در حال حاضر بسیار قدیمی هستند، توصیه می شود پیش از نصب پکیج جدید ای ام دی، درایورهای چیپست موجود را حذف کنید. انجام حذف، یک نصب تمیز را تضمین می کند و می تواند به کاهش مشکلات یا درگیری هایی که ممکن است در نصب جدید رخ دهد، کمک کند.

می توانید به راهنمای AMD در مورد بهترین راهکارها مراجعه کنید (به طور خلاصه، می خواهید به کنترل پنل بروید و از طریق Windows Programs and Features حذف را انجام دهید).

در مورد چیپست های پشتیبانی شده لیست AMD شامل پردازنده های WRX80 و TRX40 برای Threadripper و X570,B550,A520,X399,X470,B450,X370,B350 و A320 می باشد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاه (2)

 • Aysan پاسخ

  خیلی کاربردی بود ممنون

  2021/10/24 در 19:14
  • دلیله اولادزاده پاسخ

   سپاس از توجه شما

   2021/10/24 در 22:39

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به مقالات تخصصی