بازگشت به مقالات تخصصی
با این نکات طلایی امنیت گوشی شیائومی خود را افزایش دهید

روش‌های افزایش امنیت گوشی شیائومی

چه روش‌هایی برای افزایش و ایجاد امنیت گوشی شیائومی وجود دارد؟ میلیون‌ها کاربر روزانه از گوشی‌های موبایل خود برای انجام فعالیت‌های روزانه خود استفاده می‌کنند. به همین دلیل، گوشی‌های موبایل ما حجم عظیمی از داده‌های شخصی را ذخیره می‌کنند. اطلاعات حساسی که در بدترین حالت ممکن است به دست افراد نادرستی ختم شود. موبایل‌های اندرویدی در سرتاسر جهان حضور گسترده ای دارند. در واقع پرکاربردترین سیستم عامل محسوب می‌شود که آن را به یک هدف اصلی برای مهاجمان تبدیل می‌کند. اگر گوشی موبایل شما آسیب پذیر باشد، حریم خصوصی شما ممکن است در خطر باشد.

فهرست مطالب

چگونه امنیت گوشی موبایل خود را افزایش دهیم؟

با توجه به تمام اطلاعات خصوصی در گوشی موبایل، بسیاری از کاربران نگران به حداکثر رساندن اقدامات حفاظتی برای بکاپ‌گیری از اطلاعات شخصی خود می‌باشند. هرچند شایان ذکر است که هنوز درصد زیادی از مردم به آن بی توجهی می‌کنند. باج خواهی، سرقت هویت، کلاهبرداری، سرقت اطلاعات بانکی یا پسورد، تنها برخی از شرارت‌هایی می‌باشند که یک گوشی موبایل محافظت نشده ممکن است با آن مواجه شود. به همین دلیل، افزایش امنیت گوشی موبایل ضروری می‌باشد. بنابراین قصد داریم چندین نکته را برای بهبود امنیت در شیائومی به شما بگوییم.

رایج‌ترین آسیب پذیری‌ها و نحوه جلوگیری از آن‌ها کدامند؟

کاربران فرض می‌کنند که دستگاه‌هایشان با تنظیمات پیش‌فرض محافظت می‌شوند، یا اینکه مهاجم به اطلاعات موجود در آنها علاقه‌ای نخواهد داشت. در صورتی که همه در هر زمان، در معرض حمله سایبری قرار می‌گیرند. همانطور که اشاره کردیم، گوشی‌های موبایل تنظیمات امنیتی خاص خود را دارند. در این مورد، اقدامات حفاظتی اصلی موجود برای گوشی‎های دارای سیستم عامل اندروید به شرح زیر می‌باشد:

به روز رسانی سیستم عامل

گوشی‌های Android به طور دوره ای به روز رسانی نرم افزاری را برای رفع نقص‌های امنیتی احتمالی ارائه می‌دهند. به کاربران توصیه می‌شود برای ایمن بودن گوشی همراه خود را همیشه به روز نگه دارند.

تنظیمات امنیتی گوگل

سیستم عامل اندروید از خدمات گوگل پلی بهره می‌برد، بنابراین از روش‌های حفاظتی آن نیز بهره می‌برد. کاربر اعلان‌های هشداری در برابر تلاش‌های دسترسی غیرمجاز دریافت می‌کند. علاوه بر این، این امکان را به شما می‌دهد که دستگاهی را که از آن سعی کرده اند وارد حساب شما شوند را مسدود کنید.

محدودیت دسترسی

امروزه گوشی‌های موبایل دارای اقدامات امنیتی مانند رمزهای عبور عددی قوی، تشخیص اثر انگشت، تشخیص چهره، پین یا ردیابی الگو می‌باشند. رعایت هر یک از این موارد یا ترکیبی از آن‌ها ضروری است.

امنیت گوشی شیائومی

خوشبختانه، بسیاری از جایگزین‌های دیگر برای جلوگیری از حضور برنامه‌های مخرب وجود دارد و دسترسی را برای اشخاص ثالث دشوارتر می‌کند. در مرحله بعد، ما قصد داریم چند توصیه برای بهبود امنیت گوشی هوشمند شما به حداکثر برسانیم.

1. دسترسی را همیشه مسدود نگه دارید

مهم نیست کجا هستید، ضروری است که گوشی شیائومی خود را همیشه قفل نگه دارید. از الگو و رمز عبور برای داشتن یک مانع امنیتی دوگانه استفاده کنید. سعی کنید یک الگوی نسبتاً مفصل بسازید، اما نه آنقدر پیچیده که آن را فراموش کنید. همچنین توصیه می‌شود از یک پین امنیتی شش رقمی برای افزایش محافظت از گوشی موبایل استفاده کنید، زیرا رایج‌ترین رمزهای عبور که در معرض خطر قرار می‌گیرند، رمزهای چهار رقمی می‌باشند. برای پیکربندی رمز عبور، الگو یا پین در Xiaomi، Redmi یا POCO، فقط باید به مسیر زیر بروید.                                                                                         Settings> Passwords and Security> Password

 

2. برنامه‌ها را از فروشگاه رسمی دانلود کنید

بسیاری از کاربران زمانی که نمی‌توانند برنامه خاصی را پیدا کنند، به سایت‌های دیگر روی می آورند. با این حال، دانلود یک برنامه در اینترنت می‌تواند خطری برای حریم خصوصی شما ایجاد کند. اگر وارد یک پورتال غیرقابل اعتماد شوید، نرم افزار دانلود شده احتمالاً آلوده به بدافزار است(بدافزار برنامه مخربی است که می‌تواند اطلاعات شما را بدزدد و امنیت گوشی را به خطر بیاندازد.).

به همین دلیل توصیه می شود برنامه‌ها را فقط از فروشگاه Google Play دانلود کنید. فروشگاه Android مسئول بررسی همه برنامه‌های خود است تا مشخص کند کدام یک می‌توانند مضر باشند تا آن‌ها را از فهرست خود حذف کند. یکی دیگر از گزینه‌های توصیه شده در زمانی که می‌خواهید نرم افزار جدید دانلود کنید، وارد کردن تنظیمات امنیتی دستگاه می‌باشد. تیک گزینه «مجاز بودن دانلود از منابع ناشناس» را بردارید. به این ترتیب مطمئن می‌شوید که برنامه‌های قابل اعتمادی را دانلود می‌کنید.

3. مراقب مجوزهای برنامه باشید

برنامه‌های گوشی موبایل معمولاً برای دسترسی به اتصال  WiFi، فهرست تماس، پیام‌های متنی، تماس‌ها، حافظه داخلی و غیره درخواست مجوز می‌کنند. با این حال، باید مطمئن شوید که برنامه‌های شما مجوزهایی را درخواست نمی‌کنند که نباید درخواست کنند. به عنوان مثال، اگر یک ویرایشگر عکس را از یک منبع غیر رسمی دانلود کرده اید و درخواست دسترسی به پیام‌های شیائومی یا گزارش تماس‌های شما را دارد، وقت آن رسیده است که مشکوک شوید. کاربران اندروید و MIUI می‌توانند با رفتن به مسیر زیر، مجوزها را از تنظیمات برنامه مورد نظر حذف کنند:                                                                         Settings> Applications> Permissions> Permission manager

4. رمزهای عبور را در موبایل خود ذخیره نکنید

بهترین گزینه همیشه حفظ رمزهای عبور پیچیده خواهد بود. برای این کار می‌توانید از یک مدیر رمز عبور استفاده کنید. در برخی مواقع، کاربران انتخاب می‌کنند تا رمزهای عبور خود را در مرورگر ذخیره کنند یا حتی آن‌ها را در دفترچه یادداشت بنویسند. درواقع این کار را به منظور سرعت بخشیدن به وب‌گردی یا اینکه بتوانند راحتتر به حساب‌های خود دسترسی داشته باشند، انجام می‌دهند. با این حال، در صورت سرقت یا مفقود شدن گوشی موبایل، هر کسی به پروفایل‌های شما مانند شبکه‌های اجتماعی، فروشگاه‌های آنلاین، حساب‌های بانکی دسترسی خواهد داشت. به همین دلیل توصیه می‌شود رمزهای عبور را در موبایل خود ذخیره نکنید. اگر احساس نیاز به انجام این کار دارید، یک مدیر رمز عبور دانلود کنید تا از رمزهای عبور خود با کلید اصلی محافظت کنید.

دزدی یا مفقود شدن تنها شرارتی نیست که یک گوشی موبایل می‌تواند با آن روبرو شود. آسیب دیدن به سخت افزار یا نرم افزار موبایل نیز می‌تواند مضر باشد. به خصوص زمانی که گوشی در حالت “آجری” قرار دارد، یعنی صفحه لمسی یا دکمه‌های فیزیکی گوشی کار نمی‌کند. نسخه‌های پشتیبان به شما این امکان را می‌دهند که از اطلاعات خود محافظت کنید تا بتوان آن‌ها را به دستگاه دیگری یا کامپیوتر خود ارسال کرد. با کمک Google Drive می‌توانید عکس‌ها، ویدیوها، پیام‌ها، داده‌های مرورگر، برنامه‌ها، مخاطبین و موارد دیگر را در فضای ابری ذخیره کنید. اگر می‌خواهید از Xiaomi، Redmi یا POCO خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید، می‌توانید این کار را به روش زیر انجام دهید:

Settings> About phone> Backup and restore

5. پشتیبان گیری مکرر

دزدی یا مفقود شدن تنها شرارتی نیست که یک گوشی موبایل می‌تواند با آن روبرو شود. آسیب دیدن به سخت افزار یا نرم افزار موبایل نیز می‌تواند مضر باشد. به خصوص زمانی که گوشی در حالت “آجری” قرار دارد، یعنی صفحه لمسی یا دکمه‌های فیزیکی گوشی کار نمی‌کند. نسخه‌های پشتیبان به شما این امکان را می‌دهند که از اطلاعات خود محافظت کنید تا بتوان آن‌ها را به دستگاه دیگری یا کامپیوتر خود ارسال کرد. با کمک Google Drive می‌توانید عکس‌ها، ویدیوها، پیام‌ها، داده‌های مرورگر، برنامه‌ها، مخاطبین و موارد دیگر را در فضای ابری ذخیره کنید. اگر می‌خواهید از Xiaomi، Redmi یا POCO خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید، می‌توانید این کار را به روش زیر انجام دهید:

Settings> About phone> Backup and restore

هنگامی که وارد می‌شویم، می‌توانیم یک نسخه پشتیبان از شیائومی در خود گوشی موبایل، کامپیوتر یا در فضای ابری شیائومی، یعنی Xiaomi Cloud تهیه کنیم.

6. از شبکه‌های WiFi عمومی تا حد امکان اجتناب کنید

یکی از اصلی‌ترین مکان‌هایی که می‌توانید مورد حمله قرار بگیرید، از طریق شبکه WiFi عمومی است. شبکه‌های عمومی، داده‌های کاربر را رمزگذاری نمی‌کنند و شما را در معرض هک احتمالی قرار می‌دهند. اتصال به یک شبکه عمومی ریسک بسیار بالایی دارد. هر کسی می تواند به راحتی یک حمله MITM را انجام دهد. مهاجمان می‌توانند سیگنال را رهگیری کنند، به عنوان یک واسطه (MITM) عمل کرده و به دستگاه دسترسی پیدا کنند. به همین دلیل است که به شما توصیه می‌کنیم هنگام خروج از خانه سیگنال وای فای را خاموش کنید.

7. از اتصال VPN استفاده کنید

مخفف VPN متعلق به اصطلاح Virtual Private Network است که به عنوان “شبکه خصوصی مجازی” ترجمه می‌شود. این برنامه ای است که وظیفه رمزگذاری و محافظت از داده‌های کاربر در هنگام مرور اینترنت را بر عهده دارد. زمانی استفاده از VPN ایده آل می‌باشد که می‌خواهید از یک شبکه WiFi عمومی استفاده کنید. چندین برنامه VPN وجود دارد که هر کدام مزایای متفاوتی را ارائه می‌دهند. می‌توانید فروشگاه Google Play را بررسی کنید تا موردی را پیدا کنید که مطابق با نیازهای شما باشد.

8. مکان یابی دستگاه را فعال کنید

اگر گوشی موبایل شما به سرقت رفته است یا آن را گم کرده اید، داشتن موقعیت مکانی فعال به شما امکان می‌دهد مکان گوشی را در زمان واقعی پیدا کنید. به همین ترتیب، گزینه‌هایی را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد تا یک قفل از راه دور انجام دهید یا همه داده‌ها را از راه دور حذف کنید تا به دست افراد اشتباه نیفتد. اگر گوشی شیائومی خود را گم کنید یا به سرقت رفته است، می‌توانید آن را پیدا کنید. برای این کار می‌توانید به حساب کاربری شیائومی خود وارد شوید و و روی Mi Cloud کلیک کنید و گزینه Find را فعال کنید تا موقعیت گوشی را از طریق نقشه پیدا کنید. برندهای مختلف موبایل، مانند شیائومی یا سامسونگ، خدمات مکان یابی دارند. به طور مشابه، گوگل نیز این گزینه را برای مکان یابی دستگاه دارد.

9. اطلاعات حساس را در موبایل خود ذخیره نکنید

این احتمالاً یکی از مهمترین توصیه‌ها می‌باشد. اگر اطلاعات حساسی در دستگاه اندرویدی خود ندارید، لازم نیست نگران حملات احتمالی یا درز اطلاعات باشید. اطلاعات بانکی، پسورد‌ها، اطلاعات شخصی، آدرس‌ها و موارد دیگر را در مکان‌هایی که امن‌تر می‌باشند ذخیره کنید.

نکات دیگری که باید برای حفظ امنیت بیشتر گوشی شیائومی رعایت کنید

نکات دیگری که باید برای حفظ امنیت بیشتر گوشی شیائومی رعایت کنید

شیائومی داده‌های کاربر را جمع‌آوری می‌کند و توصیه‌هایی را از طریق اکثر برنامه‌های سهام خود در MIUI ارائه می‌کند. اگر گوشی هوشمند شیائومی دارید، خوشبختانه این امکان وجود دارد که برنامه‌ها را از تبلیغات و به دست آوردن اطلاعات شما جلوگیری کنید. در اینجا یک راهنمای سریع در مورد نحوه توقف جمع‌آوری داده و حذف تبلیغات در گوشی‌های شیائومی با رابط کاربری MIUI آورده شده است.

چگونه توصیه‌ها و تبلیغات را غیر فعال کنیم؟

برای شروع، MIUI با تعداد زیادی برنامه از پیش بارگذاری شده مانند مرورگر Mi، تم‌ها، امنیت و موارد دیگر ارائه می‌شود که نه تنها توصیه‌ها و تبلیغات را ارائه می‌دهند، بلکه داده‌های مورد استفاده شما را برای شخصی‌سازی تبلیغات یا به قول خودشان برای بهبود تجربه کاربر جمع آوری می‌کنند که به طور پیش فرض برای همه برنامه‌ها روشن است. برای غیرفعال کردن آن‌ها، باید تنظیمات هر برنامه را جداگانه بررسی کنید.

اکنون، قبل از شروع، توجه داشته باشید که خاموش کردن «توصیه‌ها» به معنای توقف تبلیغات و اعلان‌های هرزنامه است در حالی که غیرفعال کردن کلیدی که قرار است «داده‌های استفاده» شما را جمع‌آوری کند به این معنی است که جمع‌آوری داده‌ها را متوقف می‌کنید.

تبلیغات سیستم MIUI را غیرفعال کنید

 1. در گوشی شیائومی خود، به Settings > Additional Settings اضافی بروید.
 2. سپس روی Authorization & Revocation کلیک کنید و کلید “MSA”، یعنی تبلیغات سیستم MIUI را غیرفعال کنید.
 3. اکنون از شما خواسته می‌شود 10 ثانیه صبر کنید تا بتوانید روی Revoke ضربه بزنید.
 4. اگر می‌گوید «نمی‌توان مجوز را لغو کرد»، آن را دوباره امتحان کنید تا غیرفعال شود. توجه داشته باشید که به یک اتصال اینترنتی فعال نیاز دارد، یعنی MSA را نمی‌توان در حالت آفلاین غیرفعال کرد.

خدمات تبلیغات و جمع آوری داده‌های مورد استفاده در گوشی را غیرفعال کنید

 1. اکنون به تنظیمات اضافی برگردید، روی Privacy کلیک کنید.
 2. تیک گزینه‌های User Experience Progam و Send diagnostic data automatically را بردارید.                                                                                          3. علاوه بر این، روی Ad Services کلیک کنید و Personalized ad recommendations را غیرفعال کنید.
خدمات تبلیغات و جمع آوری داده‌های مورد استفاده در گوشی را غیرفعال کنید

توصیه‌ها را خاموش کنید

توصیه‌ها را خاموش کنید
 1. تنظیمات را باز کنید.
 2. به Apps > Manage Apps بروید.
 3. روی سه نقطه در گوشه بالا سمت راست کلیک کنید و تنظیمات را انتخاب کنید.
 4. گزینه Recommendations را غیرفعال کنید.

تبلیغات و جمع آوری داده‌ها را در برنامه‌های MIUI حذف کنید

در حالی که مراحل بالا اکثر تبلیغات بومی را غیرفعال می کند، همچنان باید تنظیمات استفاده از تبلیغات و داده را در هر برنامه به صورت جداگانه خاموش کنید. این اطمینان حاصل می‌کند که هیچ اعلان spamm یا توصیه برنامه ای را در گوشی شیائومی خود دریافت نمی‌کنید. در زیر، یک راهنمای گام به گام برای غیرفعال کردن تبلیغات در برنامه‌های از پیش بارگذاری شده در MIUI ارائه کرده‌ایم.

1- Mi Security

Mi Security
 1. برنامه Security را در گوشی خود باز کنید. روی نماد تنظیمات در گوشه سمت راست بالا کلیک کنید.
 2. در اینجا، دریافت توصیه‌ها را غیرفعال کنید.
 3. حالا به تنظیمات اصلی برگردید و روی Data Usage کلیک کنید.
 4. در اینجا، گزینه Report data usage info را غیرفعال کنید.

2- Mi Browser

Mi Browser
 1. برنامه Mi Browser را در گوشی خود باز کنید. روی منوی مشخص شده در تصویر در گوشه سمت راست بالا کلیک کنید و تنظیمات را انتخاب کنید.
 2. به منوی Advanced رفته و گزینه Show Ads را غیرفعال کنید.
 3. اکنون به صفحه تنظیمات اصلی برگردید و روی Security & Privacy کلیک کنید. گزینه Personalized services را غیرفعال کنید.
 4. اگر اصلاً از مرورگر Mi استفاده نمی‌کنید، روی Revoke Authorization کلیک کنید. این کار مرورگر را تا زمانی که دوباره به آن اجازه ندهید، متوقف می‌شود. همچنین می‌توانید Chrome را به عنوان مرورگر پیش فرض در MIUI تنظیم کنید.

3- Themes

 1. برنامه Themes را در گوشی موبایل خود باز کنید.
 2. روی My Page در گوشه سمت راست پایین کلیک کنید.
 3. اکنون روی Settings ضربه بزنید و Recommendations را خاموش کنید.

4- Music Player

Music Player

Xiaomi’s Music را در گوشی خود باز کنید.

 1. روی منوی مشخص شده در گوشه بالا سمت چپ کلیک کنید و تنظیمات را انتخاب کنید.
 2. روی Advanced Settings (تنظیمات پیشرفته) کلیک کنید.
 3. به پایین پیمایش کنید و Receive Recommendations و Show online recommendations on startup را خاموش کنید.

5- Cleaner

Cleaner
 1. برنامه Cleaner را در گوشی خود باز کنید.
 2. به تنظیمات برنامه بروید.
 3. دریافت توصیه ها را خاموش کنید.

توجه داشته باشید که پس از به‌روزرسانی خودکار برنامه، توصیه‌ها دوباره فعال می‌شوند. بنابراین، مطمئن شوید که گزینه به روز رسانی خودکار را در تنظیمات غیرفعال کنید.

6- File Manager

File Manager
 1. برنامه File Manager را روی گوشی خود باز کنید.
 2. روی منوی مشخص شده در تصویر در بالا سمت چپ ضربه بزنید و تنظیمات را انتخاب کنید.
 3. روی About کلیک کنید. در اینجا، Recommendations را غیرفعال کنید.

7- Mi Downloads

 1. برنامه Downloads را باز کنید. آن را در پوشه Tools پیدا خواهید کرد.
 2. روی منوی سه نقطه در گوشه سمت راست بالا ضربه بزنید.
 3. گزینه Show recommended content را غیر فعال کنید.

8- Mi Video

برنامه Mi Video که برای پخش ویدیوها در گالری گوشی شما استفاده می‌شود، اغلب توصیه‌هایی را برای ویدیوهای آنلاین در پایان پخش نشان می‌دهد. برای غیرفعال کردن آن، مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. برنامه Mi Video را در گوشی خود باز کنید.
 2. روی Profile کلیک کنید و روی تنظیمات ضربه بزنید.
 3. در صفحه زیر، Online recommendations و Personalized recommendations را غیرفعال کنید.

تبلیغات صفحه اصلی را در MIUI غیرفعال کنید

در MIUI، کشیدن انگشت به سمت چپ در صفحه اصلی، صفحه راهنما را نشان می‌دهد که توصیه‌های برنامه‌ها را نشان می‌دهد. برای خاموش کردن آن، Settings > Home Screen را باز کنید و App Vault را غیرفعال کنید. همچنین می‌توانید «Swipe up on Home Screen to Open Search» را غیرفعال کنید تا اگر به مرورگرهای دیگر تغییر دهید، از شر pop-up مزاحم مرورگر Mi خلاص شوید.

حرف آخر

در این مقاله نکاتی که باید رعایت کنید تا امنیت گوشی شیائومی و اطلاعات خود را حفظ کنید، توضیح دادیم. همچنین یک راهنمای دقیق در مورد اینکه چگونه می‌توانید جمع آوری اطلاعات گوشی موبایل خود را متوقف کنید و تبلیغات را در گوشی‌های شیائومی حذف کنید تا تجربه ای بدون آگهی داشته باشید. با دنبال کردن مراحل بالا، تجربه ای بسیار تمیزتر و بدون درهم ریختگی در گوشی شیائومی خود خواهید داشت. با این حال، اگر همچنان برخی از برنامه‌ها را می‌بینید که اعلان‌های هرزنامه را ارسال می‌کنند، تنها کاری که باید انجام دهید این است که اعلان را به مدت طولانی فشار دهید و اعلان‌ها را برای آن برنامه با استفاده از کلید مشخص شده غیرفعال کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاه (4)

 • علی پاسخ

  عالی ممنون

  2022/08/07 در 19:44
  • دلیله اولادزاده پاسخ

   سپاس از نظر شما

   2023/01/05 در 01:00
 • جواد برومند پاسخ

  گوشی ترکیبی جالبی است امیدوارم که تا آخر بااین گوشی یارباشم وباشد.

  2022/12/23 در 03:27
  • دلیله اولادزاده پاسخ

   ایشالا روزهای خوبی رو با گوشی شیائومی تجربه کنید. از کامنت شما سپاسگزاریم

   2023/01/05 در 01:04

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به مقالات تخصصی