بازگشت به مقالات تخصصی

تأثیر هوش مصنوعی بر صنعت بازی‌ها

تأثیر هوش مصنوعی بر صنعت بازی‌ها همانند هوش مصنوعی بر پایه سرگرمی، خلاقیت و تعامل می‌باشد. از زمان پیدایش کامپیوترها، بازی‌های ویدیویی به گونه‌ای تکامل یافته‌اند که بیشتر جذاب و پیچیده آپدیت می‌شوند. تخمین زده شده که در سال 2023، ارزش بازار بازی‌ها می‌تواند بیش از 200 میلیارد دلار باشد! بدون شک، هوش مصنوعی عامل کلیدی‌ای در ترکیب بازی‌ها به سمت واقع‌گرایی و سرگرمی بیشتر خواهد بود.

اما هوش مصنوعی چه تأثیری بر صنعت بازی‌ها خواهد داشت؟ بازی‌های نسل جدید چه ویژگی‌هایی برای گیمرهای امروز دارند؟ این مقاله به‌صورت کامل به این سوالات پرداخته و به بررسی آنها می‌پردازد.

فهرست مطالب

هوش مصنوعی در بازی‌ها: داستان Pac-Man

پاک‌من یکی از اولین بازی‌ها بود که به‌موفقیت هوش مصنوعی را پیاده‌سازی کرد. اگرچه اکثر میلنیال‌ها(نسل Y) بازی پاک‌من را بازی کرده یا حداقل اسم آن را شنیده‌اند، افراد نسل زد نیاز به یادآوری دارند!

پاک‌من یک بازی نوع مارپیچ است که در آن یک دایره زرد گرسنه بعنوان گبمر، و چهار روح رنگارنگ به عنوان حریفان وجود دارند. کار گیمر این است که سکه‌ها را در مارپیچ جمع‌آوری کند و در عین‌حال از روح‌ها دوری کند.

بنظر ساده می‌آيد، درست است؟ پس چه چیزی باعث محبوبیت پاک‌من شد؟ قبل از پاسخ به این سوال، می‌توانید خودتان بازی را تجربه کنید. گوگل یک Doodle از پاک‌من دارد که می‌توانید آن را در مرورگر خود همین حالا و از طریق این لینک اجرا کنید.

اگرچه گرافیک و افکت‌های صوتی پاک‌من نمی‌توانند با بازی‌های امروزی رقابت کنند، اما الگوریتم مسیریابی پیاده‌سازی شده با استفاده از هوش مصنوعی باعث شد که در زمان خود این بازی حاکم بر صنعت بازی‌ها باشد.

هر یک از چهار روح نام‌های خود را داشتند و شخصیت‌های مختلفی داشتند، که همگی وام‌دار هوش مصنوعی بودند. Blinky بیشتر حالت تهاجمی داشت، در حالی که Pinky کمی منفعل بود. Inky سعی می‌کرد راه بازیکن را متوقف کند در حالی‌که Clyde به‌صورت تصادفی حرکت می‌کرد.

استفاده از هوش مصنوعی برای چنین ویژگی‌های ساده، باعث می‌شود که پاک‌من همچنان به چالش کشیده شود. اما از آنجا که در زمینه هوش مصنوعی پیشرفت‌های زیادی اتفاق افتاده است، صنعت بازی‌ها چگونه از هوش مصنوعی بهره‌مند می‌شود؟

نمونه‌های هوش مصنوعی در بازی‌های ویدیویی

بازی‌ها همچنان از هوش مصنوعی در راه‌های جذاب استفاده می‌کنند که شامل تعامل بیشتر و گرافیک واقع‌گرایانه‌ می‌شود. بیایید نگاهی به روش‌های تأثیر هوش مصنوعی بر صنعت بازی‌ها بیندازیم.

کارکترهای غیر پلیر در بازی یا NPCs(Non-Player Characters)

شخصیت‌های اضافی که در بازی‌ها مشاهده می‌شوند و به‌صورتی عمل می‌کنند که انگار توسط انسان‌های دیگر کنترل می‌شوند، شخصیت‌های غیربازیکن یا NPCs نامیده می‌شوند. اینجاست که صنعت بازی‌ها از بیشترین میزان هوش مصنوعی استفاده می‌کند. همه‌ی این شخصیت‌ها دارای رفتارها و اقدامات منحصر به‌فردی هستند که توسط الگوریتم‌ها و مجموعه‌ی قوانینی که توسط توسعه‌دهندگان ارائه می‌شوند، تعیین می‌شوند.

استفاده از هوش مصنوعی برای NPCs باعث می‌شود بازی تعاملی‌تر شود و راه‌های جدیدی برای تعامل بین بازیکنان و غیربازیکنان ایجاد شود. در آخر، هدف بازی‌ها ارائه تجربه‌ای بیشتر واقع‌گرایانه است و NPCها عین انسان‌ها دقیقاً این اهداف را محقق می‌کنند.

یکی از بازی‌های محبوب که NPCها در آن به‌طور چشمگیری مهم هستند، GTA V یا هر بازی دیگر از این مجموعه است. این بازی یک جهان آزاد است که به بازیکنان اجازه می‌دهد که تقریباً هر کاری که می‌خواهند انجام دهند، اما انتخاب‌هایشان عواقبی دارد. بدون NPCها، بازی چندان جذابیتی نداشته و این دقیقاً دلیل محبوبیت آن است!

مسیریابی (Pathfinding)

برگردیم به بازی پاک‌من، چگونه ارواح بازیکن را پیدا و تعقیب می‌کنند؟

هوش مصنوعی بازی‌ از الگوریتم‌هایی مانند A* و Dijkstra استفاده می‌کند تا از نقطه‌ی الف به نقطه‌ی ب در دنیای بازی برود. این الگوریتم‌ها به AI کمک می‌کنند تا مسیری که موثرترین است را پیدا کند و در عین حال از موانع و تله‌ها برای رسیدن به هدف اجتناب کند.

این ویژگی عموماً در شخصیت‌های دشمن یا رئیس‌ها دیده می‌شود که موقعیت بازیکن را ارزیابی کرده و راه‌هایی برای تعامل یا حمله پیدا می‌کنند.

Procedural generation

Minecraft، که در حدود سال 2019 محبوبیت خود را به‌دست آورد، نمونه‌ای کلاسیک از بازی است که از Procedural generation برای ارائه‌ی انواع ناشناخته جهان‌ها به طرفدارانش استفاده می‌کند. این بازی از ریاضیات و الگوریتم‌های هوش مصنوعی برای تولید محتوای جدید هر بار که جهان جدیدی ساخته می‌شود، استفاده می‌کند.

امروزه، صنعت بازی‌ها از این تکنولوژي برای تولید نواحی کاملاً جدید هنگامی که بازیکن پیش می‌رود، استفاده می‌کند که تجربه‌ای جدید و یکتا ارائه می‌دهد. باید بدانیم اگر محیط بازی‌های Open-Worldای مثل GTA را انسان‌ها قرار بود در بازی‌‌ها پیاده‌سازی کنند، ممکن بود حداقل ماهها زمان ببرد تا توسعه آن صورت بگیرد.

افزایش تعامل (Increased interactivity)

بزرگترین مزیت هوش مصنوعی این است که می‌تواند به مرور زمان یاد بگیرد و رشد کند. تصور کنید که کاراکترهای درون بازی می‌توانستند نحوه‌ی بازی بازیکنان را یاد بگیرند، الگوهای آنها را مطالعه کنند و پاسخ‌های خود را تنظیم کنند تا تجربه‌ی یکتایی ارائه دهند!

نمونه‌ی برتر این ایده در سری بازی‌های Middle Earth است، جایی که ارتش اورک‌های دشمن سلسله‌مراتب دارند و اورک‌های فردی نقاط قوت، ضعف‌ها و ارتباطات خود را با سایر اورک‌ها دارند. از بین بردن یک سرگروه می‌تواند به پیروزی اورک‌های زیردست منجر شود. زخم‌زدن یا آسیب‌رسانی به سرگروه می‌تواند باعث یک کودتا توسط اورک‌های همراه شود. و اگر بازیکن نتواند کسی را از بین ببرد، او می‌تواند قوی‌تر برای جنگ بهتری برگردد.

گرافیک واقع‌گرایانه (Realistic graphics)

امروزه انیمیشن‌ها و گرافیک‌های داخل بازی بیشترین تغییر قابل مشاهده را در طول سال‌ها در صنعت گیمینگ را داشته‌اند. گیمرهای امروزی انتظار احساسی بیشتر واقع‌گرایانه دارند و هوش مصنوعی به توسعه‌دهندگان کمک کرده است که به‌دقت همچین ویژگی‌های پیچیده‌‌ای را به بازی اضافه کنند.

سیستم‌های هوش مصنوعی به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهند تا جزئیات دقیقتری به سطوح اضافه کنند و شخصیت‌ها را واقع‌گرایانه به نمایش بگذارند. حالات چهره‌ها به‌طور ساده ایجاد می‌شوند تا باعث واکنش‌هایی شبیه انسان شود. اینکار از هزینه ضبط، ویرایش و ذخیره‌سازی هزاران حالت چهره جلوگیری می‌کند.

سایه‌ها و روشنایی نیز عناصر بسیار مهمی از گیم‌پلی واقع‌گرایانه هستند و با کمک قدرت محاسباتی کافی و هوش مصنوعی، این امکان به‌دست می‌آید که بطور طبیعی در دنیای مجازی حرکت کنند.

روایت و دیالوگ‌ها (Narration and dialogues)

کلمات و بیان‌ها به شخصیت‌ها جان می‌بخشند. داستانی با محتوای کوتاه و موشکافانه باعث می‌شود بازی بیشتر جذاب شود.

صداپیشگان عاملین گفت‌وگوی کاراکترهای بازی هستند اما صنعت گیمینگ هم اکنون در استفاده از صداپیشگان مصنوعی دست به‌کار شده است. اگرچه استفاده از صداپیشگان مصنوعی هنوز به‌صورت گسترده در بازی‌ها پیاده‌سازی نشده است، اما ممکن است در آینده به‌صورت عمده مورد استفاده قرار گیرد.

آینده هوش مصنوعی در بازی‌ها

بازی‌های ویدیویی سریع‌تر تکامل می‌کنند. این همان دلیل است که بیشتر بازی‌های چندنفره بدون به‌روزرسانی‌های منظم حدود یک یا دو سال دوام می‌آورند، زیرا محتوا و گیم‌پلی جذاب، دو از ویژگی‌های اصلی که کاربران تقاضا می‌کنند، هستند. و بدون استفاده از هوش مصنوعی نمی‌توان تجربه‌های بازی‌کننده‌ای پویا ایجاد کرد.

هوش مصنوعی به‌زودی بازی‌ها را در تمام پلتفرم‌ها، از کنسول‌ها تا تلفن‌های همراه، تغییر خواهد داد. با این حال، این گذار نسبت به توسعه‌دهندگان بازی‌ها آسان نخواهد بود. با این حال، با توجه به علاقه‌مندی مشترک در این حوزه، قطعاً پیشرفت‌های بزرگی در آینده نزدیک اتفاق خواهد افتاد.

پرسش‌های متداول

هوش مصنوعی نمی‌تواند یک بازی کاملاً جدید را از ابتدا بدون هیچ دانش یا راهنمایی از آنچه بازی باید باشد، بسازد، اما می‌تواند به توسعه‌دهندگان کمک کند تا بازی‌ها را با سرعت بیشتری نسبت به قبل ایجاد کنند. به عنوان مثال، تولید به‌صورت رونده، که هوش مصنوعی می‌تواند نقشه‌ها و سطوح کاملاً جدید را ایجاد و با توجه به بازیکن، تعامل بازی را برای تجربه‌ی یکتای واکنش‌ها ایجاد کند.

بله، هوش مصنوعی می‌تواند به‌صورت خودکار بازی‌های ویدیویی را یاد بگیرد و در برخی موارد، حتی بهترین بازیکنان جهان را شکست دهد. به عنوان مثال، می‌توانید سعی کنید که با هوش مصنوعی در بازی‌های شطرنج آنلاین مسابقه دهید و ببینید چقدر پیشرفته است و چقدر سخت است که آن را شکست دهید!

هوش مصنوعی از زمان معرفی، بطور گسترده به بازی‌های ویدیویی کمک کرده است. بازیکنان امروزی با بازی‌های سنتی راضی نیستند و انتظار دارند شخصیت‌ها و گرافیک‌ها بسیار واقع‌گرایانه باشند. هوش مصنوعی می‌تواند این تقاضاها را با تدوین شخصیت‌ها به‌صورت انسانی‌واقعی‌تر و تولید نقشه‌ها و ترکیب‌های جدید ایجاد کند.

بیشترین مقدار هوش مصنوعی در برنامه‌نویسی شخصیت‌های غیربازیکن (NPCs) استفاده می‌شود. تولید زمین‌ها و گرافیک واقع‌گرایانه نیز از آن بی‌بهره نمانده است. همچنین، محتواهای مصنوعی مانند گفت‌وگوها، تصاویر و صدا نیز می‌تواند به صورت مصنوعی ایجاد شوند. با بنابراین شرکت‌های بازی‌سازی به استفاده از چنین فناوری‌هایی در آینده هم خواهند پرداخت.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به مقالات تخصصی