بازگشت به مقالات تخصصی
متاورس

هر آنچه باید در مورد متاورس بدانید. صفر تا 100 – متاورس در کریپتو و ارز دیجیتال

در دنیای امروز که همه چیز و به خصوص تکنولوژی به سرعت درحال تغییر و تحول می‌باشد، مبحث متاورس سرو صدای بسیاری ایجاد کرده است. دنیای متاورس، فرضیه‌ای از نسل بعدی اینترنت می‌باشد که از محیط‌های مجازی سه بعدی آنلاین غیرمتمرکز و پایدار تشکیل می‌شود. اگر بخواهیم در مورد متاورس توضیح دهیم، باید اشاره کنیم که متاورس یک شبکه می‌باشد. به طوری که یک سرویس واحد نیست، بلکه مجموعه‌ای از خدمات می‌باشد که به‌طور آزادانه با هم ادغام شده اند. به همین دلیل است که سرویس‌های مبتنی بر آواتار، مانند Second Life، به تنهایی متاورس نیستند. همانطور که اینترنت موبایل تنها یک برنامه واحد نیست و اگر بسیاری از برنامه‌ها و سرویس‌های دیگر وجود نداشت، هیچ یک از برنامه‌های موجود در گوشی شما موفق نمی‌شد، متاورس نیز برای موفقیت، به سرویس‌های به هم پیوسته زیادی بستگی دارد.

فهرست مطالب

استفاده از واژه متاورس در رمان نیل استفنسون

اصطلاح متاورس برای اولین بار در سال 1992 در رمان علمی تخیلی نیل استفنسون، تصادف برفی، بیان شد، جایی که انسان‌ها به عنوان آواتار، با یکدیگر و عوامل نرم افزاری در فضای مجازی سه بعدی که از استعاره دنیای واقعی استفاده می‌کند، تعامل دارند. استفنسون از این اصطلاح برای توصیف جانشین مبتنی بر واقعیت مجازی برای اینترنت استفاده کرد.

متاورس چیست؟

متاورس چیست؟

متاورس، ایده یک دنیای مجازی متمرکز، مکانی موازی با دنیای فیزیکی می‌باشد. متاورس در هسته خود، یک اینترنت تجسم یافته می‌باشد، یک حوزه اجتماعی که در آن افراد می‌توانند با کمک آواتارهای شخصی سازی شده ملاقات کنند که به آن‌ها احساس حضور بیشتری نسبت به یک تماس ویدیویی ساده می‌دهد. همزمان با زندگی روزانه می‌باشد، که باعث می‌شود بر خلاف رسانه‌های اجتماعی  امروزی، بیشتر شبیه زندگی واقعی باشد. به‌جای اینکه دیگران را در جریان کاری قرار دهید، در زمان واقعی با آنها ملاقات خواهید کرد.

متاورس فراتر از یک شبکه اجتماعی است

متاورس شامل یک فضای مجازی مشترک است که در آن جهان‌های مجازی بر اساس تصمیمات و تعاملات کاربران در فضا به تکامل و رشد خود ادامه می‌دهند. به همین منظور، جهان واقعی را منعکس می‌کند که پایانی ندارد. متاورس فقط یک پارک موضوعی مجازی ساده نیست که در آن طراحی به طور متمرکز برنامه ریزی شده است و نه فقط یک گیمینگ ساده که منحصراً برای لذت بردن کودکان باشد. متاورس شامل جهان‌های مجازی می‌باشد که واقعیت و دنیای مجازی را ادغام می‌کنند.

متاورس دارای فضای پایدار می‌باشد

فضای متاورس، مانند دنیای اطراف ما پایدار خواهد بود. وقتی یک فضای متاورس را مجدداً مشاهده می‌کنید، لازم نیست که از ابتدا شروع کنید و درست مانند زندگی واقعی، شامل انواع کارهایی است که ممکن است بخواهید با افراد دیگر انجام دهید. برای مثال، به کنسرت‌ها و رویدادهای دیگر بروید، بازی کنید، معاشرت کنید، قرار ملاقات بگذارید و همچنین کار و خرید کنید. متاورس، به شکلی محدود در حال حاضر در واقعیت مجازی (VR) یا گیمینگ‌های Fortnite و  Robloxوجود دارد که در ادامه توضیح می‌دهیم.

واقعیت مجازی: VR اغلب با متاورس اشتباه گرفته می‌شود، در حالی که VR، AR و سایر اشکال محاسبات فضایی بخشی از متاورس خواهند بود. واقعیت مجازی یک تجربه شبیه سازی شده است که می‌تواند مشابه یا کاملاً متفاوت از دنیای واقعی باشد. کاربردهای واقعیت مجازی شامل سرگرمی (به ویژه گیمینگ‌های ویدیویی)، آموزش (مانند آموزش پزشکی یا نظامی) و تجارت (مانند جلسات مجازی) می‌باشد.

برخلاف آواتاری که با صفحه کلید یا گیم پد کنترل می‌کنید، هنگامی که از هدست استفاده می‌کنید، دنیای مجازی، بسیار واقعی‌تر به نظر می‌رسد. متاورس چیزی نیست که هر بار نیم ساعت در آن غوطه ور شوید و از آن خارج شوید، بلکه در طول روز شما را همراهی می‌کند و به همین دلیل مهم می‌باشد که متاورس در چندین دسته دستگاه مانند گوشی موبایل، هدست واقعیت مجازی و در نهایت عینک AR آماده مصرف کننده، کار کند.

Fortnite و Roblox: هر دو گیمینگ به‌عنوان تجسم‌های اولیه متاورس ستایش شده‌اند. Fortnite و Roblox هر دو فضا‌های اجتماعی با آواتارها و اقتصادهای درونی می‌باشند و رویدادهای زنده و عظیم نشان داده‌اند که چیزی فراتر از گیمینگ می‌باشد. هر دو گیمینگ در یک زمان، به طور موثر دارای ویژگی‌های مستقل می‌باشند.

کدام شرکت‌ها برای متاورس رقابت می‌کنند؟

شرکت‌های زیادی وجود دارند که سعی در ساخت متاورس دارند. برخی از این شرکت‌ها عبارتند از:

– متا(فیس بوک سابق)

– مایکروسافت

– انویدیا

– روبلاکس

– اپیک گیمز

– ماین کرافت

– اسپشیال

متاورس و دنیای دیجیتال

متاورس را می‌توان به یک اقتصاد دیجیتال نیز معنی کرد، جایی که کاربران می‌توانند کالا را ایجاد، خرید و فروش کنند. در دیدگاه‌های ایده‌آلیستی متاورس، قابلیت تعامل دارد و به شما امکان می‌دهد آیتم‌های مجازی مانند لباس یا اتومبیل را از یک پلتفرم به پلتفرم دیگر ببرید. در دنیای واقعی، می توانید یک پیراهن را از مرکز خرید بخرید و سپس آن را در سینما بپوشید. در حال حاضر، اکثر پلتفرم‌ها دارای هویت‌های مجازی، آواتارها و موجودی‌هایی می‌باشند که فقط به یک پلتفرم مرتبط می‌باشند، اما متاورس ممکن است به شما امکان ایجاد شخصیتی را بدهد که بتوانید آن را در همه جا به آسانی استفاده کنید، برای مثال به راحتی می‌توانید عکس نمایه خود را از یک شبکه اجتماعی به شبکه‌ای دیگر کپی کنید.

توکن متاورس فیسبوک چیست؟

توکن Facebook Metaverse (FACEMETA) قصد دارد از ورود فیس بوک به Metaverse برای جلب توجه سرمایه گذاران استفاده کند. این پروژه که بر روی زنجیره هوشمند بایننس (BSC) ساخته شده است، اساساً یک مدل گیمینگ و برد مبتنی بر ماموریت می‌باشد. فقط کاربرانی که دارای مقدار مشخصی توکن Facemeta هستند، واجد شرایط شرکت در بازی می‌باشند. بازیکنان می‌توانند بازی را با ایجاد یک آواتار برای کاوش در جهان و ملاقات با بازیکنان دیگر شروع کنند.

توکن Facebook Metaverse (FACEMETA) قصد دارد از ورود فیس بوک به Metaverse برای جلب توجه سرمایه گذاران استفاده کند. این پروژه که بر روی زنجیره هوشمند بایننس (BSC) ساخته شده است، اساساً یک مدل گیمینگ و برد مبتنی بر ماموریت می‌باشد. فقط کاربرانی که دارای مقدار مشخصی توکن Facemeta هستند، واجد شرایط شرکت در بازی می‌باشند. بازیکنان می‌توانند بازی را با ایجاد یک آواتار برای کاوش در جهان و ملاقات با بازیکنان دیگر شروع کنند.

نحوه بدست آوردن توکن در متاورس فیسبوک

در دنیای Facemeta، بازیکنان می‌توانند کارهای مختلفی را برای کسب توکن‌های Facemeta انجام دهند. علاوه بر این، بازیکنان همچنین می‌توانند با خرید و فروش دارایی‌های NFT خود مانند ماشین‌ها، زمین‌ها، خانه‌ها، فروشگاه‌ها و غیره توکن‌هایی به دست آورند.

نحوه خرید در متاورس

همان طور که در قسمت‌های بالا اشاره شد، خرید(از خرید لباس‌ گرفته تا خرید یک خانه مجازی)، بخش بزرگی از پلتفرم‌هایی است که این دنیای مجازی در حال ظهور را تشکیل می‌دهند. اما برای انجام همه این کارها، به پول نیاز دارید. در اینجا نحوه شروع به کار بیان شده است.

یک کیف پول رمزنگاری دریافت کنید

حتی برای باز کردن یک حساب در پلتفرم‌های متاورس مانند Sandbox یا Decentraland، ابتدا از شما خواسته می‌شود که یک کیف پول رمزنگاری شده راه‌اندازی کنید که تمام ارز دیجیتال شما را در خود جای دهد. MetaMask یک کیف پول محبوب می‌باشد که می‌تواند از طریق دانلود برنامه در گوشی موبایل یا افزونه مرورگر Google Chrome راه اندازی شود. کیف پول شما به شما این امکان را می‌دهد که دلار آمریکا یا هر ارز فیات(پول فیات یک ارز صادر شده توسط دولت است که توسط کالایی مانند طلا پشتیبانی نمی‌شود.) که استفاده می‌کنید را با استفاده از کارت نقدی یا اعتباری خود به ارز دیجیتال تبدیل کنید. صرافی‌های کریپتو مانند Wyre یا Transak تبدیل را تسهیل می‌کنند، اما به شما هشدار داده می‌شود که معمولاً هزینه‌ای دریافت می‌کنند.

دلار خود را با ارز دیجیتال مبادله کنید

برخی از پلتفرم‌های محبوب برای خرید ارز دیجیتال متاورس عبارتند از بایننس، جمینی و کوین بیس. این صرافی‌ها به شما کمک می‌کنند تا ارز فیات را به کریپتو متاورس مورد نیاز خود تبدیل کنید. اگر از قبل صاحب ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین یا ether می‌باشید، می‌توانید آن را مستقیماً با توکن‌های متاورس مبادله کنید.

چه ارز دیجیتالی باید دریافت کنید؟

توکن‌های متاورس واحد پولی هستند که برای انجام تراکنش‌های درون متاورس استفاده می‌شود. در حالی که برخی از توکن‌های متاورس را می‌توان صرفاً در متاورس خرج کرد، برخی نیز در صرافی‌هایی مانند WarziX، Coinbase و Binance در دسترس می‌باشند. از طرفی هر پلتفرم متاورس معمولاً توکن‌های رمزنگاری مخصوص به خود را دارد که کاربران می‌توانند به صورت آنلاین خریداری و استفاده کنند و نوع ارز دیجیتال بستگی به پلتفرم مورد نظر شما برای کاوش دارد. این ارزهای دیجیتال عبارتند از:

ether (ETH): رایج‌ترین ارز دیجیتال مورد استفاده برای خرید زمین دیجیتال، می‌باشد. ether ، ارز دیجیتالی است که پلتفرم بلاک چین اتریوم را تقویت می‌کند و برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز و NFT استفاده می‌شود. از آنجایی که ether یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال است، می‌توان آن را تقریباً در تمام صرافی‌های ارز دیجیتال مانند Coinbase، Gemini یا eToro خریداری کرد. اپلیکیشن‌های پرداخت دیجیتالی مانند PayPal و Venmo نیز به کاربران خود اجازه می‌دهند ارز دیجیتال را در پلتفرم‌های خود خریداری کنند. از آنجایی که ether مختص هیچ دنیای متاورستی نیست، می‌توان از آن برای خرید مستقیم در محبوب‌ترین پلتفرم‌ها، از جمله Decentraland و The Sandbox استفاده کرد.

MANA: ارز MANA یک ارز رمزنگاری شده بومی در Decentraland می‌باشد، دنیای مجازی که در آن کاربران می‌توانند صاحب زمین شوند و با سایر کاربران تعامل داشته باشند. می توان از آن برای خرید قطعات زمین، آواتارها و “پوشیدنی ها” مانند لباس و لوازم جانبی استفاده کرد. از آنجایی که Decentraland یک سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) است، داشتن MANA به شما این امکان را می‌دهد تا در مورد جنبه‌های خاصی از گیمینگ مانند به‌روزرسانی سیاست‌ها و حراج‌های NFT رأی دهید. می‌توانید MANA را در صرافی‌های ارز دیجیتال Binance، Kraken  و Gate.io خریداری کنید.

SAND: کریپتو مورد استفاده در پلتفرم metaverse Sandbox، SAND مشابه MANA عمل می‌کند. می‌توان از آن برای فروش دارایی به عنوان NFT در بازار The Sandbox، خرید زمین و گیمینگ استفاده کرد. می‌توانید SAND را در صرافی‌هایی مانند Binance، Huobi، WazirX و UPbit خریداری کنید.

AXS: ارز دیجیتال پلتفرم محبوب گیمینگ Axie Infinity می‌باشد. بازیکنان می‌توانند این ارز دیجیتال را در صرافی‌های رمزنگاری بخرند، اما همچنین می‌توانند با پرورش حیوانات خانگی دیجیتالی به نام Axies، توکن‌های AXS کسب کنند که NFT‌های منحصربه‌فردی هستند که می‌توان از آنها برای رقابت در مسابقات نیز استفاده کرد. می‌توانید AXS را در Binance، Coinbase، Gemini و موارد دیگر خریداری کنید.

خرید ملک مجازی در متاورس

خرید ملک مجازی در متاورس

برای خرید ملک در دنیای مجازی، باید با یک پلتفرم متاورس مانند Decentraland، The Sandbox، Axie Infinity و غیره ثبت نام کنید و در پلتفرم وارد شوید. تنها چیزی که برای تراکنش در متاورس نیاز دارید، یک کیف پول دیجیتالی با بودجه مناسب می‌باشد. سپس می‌توانید قطعات مختلف زمین موجود را مرور کنید و قیمت آنها را مقایسه کنید. درنهایت پس از انتخاب قطعه دیجیتالی زمینی که می خواهید بخرید، برای اطلاعات  بیشتر در مورد آن، روی زمین مورد نظر کلیک کنید. توجه داشته باشید مهم است که یک پلتفرم دارایی متاورس خاص فقط به شما امکان می‌دهد از پلتفرم آن‌ها با استفاده از ارز رمزنگاری شده مورد تایید خود خرید کنید. به عنوان مثال، Decentraland تنها به کاربران اجازه می‌دهد تا با استفاده از MANA، یک ارز رمزپایه ایجاد شده توسط خود Decentraland، املاک را خریداری و بفروشند.

حرف آخر

توجه داشته باشید اگرچه وسوسه انگیز به نظر می‌رسد هنگامی که ایده‌های متاورس اولیه را که امروز داریم را با اینترنت اولیه مقایسه کنیم و فرض کنیم که همه چیز بهتر می‌شود و به شکل خطی پیشرفت می‌کند، اما درواقع این امر مسلم نیست. بنابریان مهم است که تمام نکات را در نظر داشته باشید. هیچ تضمینی وجود ندارد که مردم از متاورس استقبال کنند، سوالی که مطرح می‌شود، این است که آیا فناوری واقعیت مجازی و واقعیت افزوده به اندازه ای که امروزه گوشی‌های هوشمند و کامپیوترها رایج می‌باشند، یکپارچه می‌شوند یا خیر.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به مقالات تخصصی