بازگشت به مقالات تخصصی
7 بازی برتر متاورس

7 بازی برتر متاورسی پول‌ساز را بشناسید!

متاورس مفهومی است که به طور کلی برای محیط‌های مجازی مرتبط با یکدیگر و با همگرایی فناوری‌های پیشرفته مانند بلاک چین، بازی‌های ویدیویی، هوش مصنوعی، VR/AR که افراد را قادر می‌سازد تا در تعاملات اجتماعی معنادار در فضاهای دیجیتال شرکت کنند، متصور شده است. همانطور که زاکربرگ اشاره می‌کند، متاورس، پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی امروزی را با رابطی انقلابی جایگزین می‌کند که واقعی‌تر است و از فناوری‌های واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) استفاده می‌کند. به عبارتی در متاورس، همه دنیاهای آنلاین، یک واحد می‌باشند. در نهایت، متاورس از فناوری بلاک چین استفاده می‌کند تا مالکیت کاربر بر اقلام دیجیتالی را از طریق NFTها و ایجاد یک اقتصاد دیجیتال به لطف DeFi امکان‌پذیر کند. قبل از ادامه مقاله، یک توضیح کوتاهی درباره DeFi می‌دهیم.

فهرست مطالب

DeFi چیست؟

DeFi به بخشی از صنعت ارزهای دیجیتال اشاره دارد که با برنامه‌های مالی مستقل از واسطه‌های مالی مرکزی مانند بانک‌ها، صرافی‌های متمرکز و غیره سر و کار دارد و در عوض آن‌ها را با قراردادهای هوشمند جایگزین می‌کند که روی بلاک‌چین یا دفتر کل توزیع شده اجرا می‌شوند. DeFi همچنین به خود برنامه‌های غیرمتمرکز (Sapps) مانند وام، تجارت دارایی، پس انداز، بیمه، وام دهی و غیره اشاره دارد که فراگیرتر می‌باشند به هر کسی در جهان تا زمانی که دارای گوشی هوشمند و اینترنت است، امکان دسترسی داشته باشد.

متاورس

متاورس چگونه کار می‌کند؟

متاورس را می‌توان به عنوان یک دنیای فرعی در جهان ما تعبیر کرد که می‌توان آن را از طریق پلتفرم‌های مرحله اولیه مانند Decentraland، مشاهده کرد. درواقع متاورس یک دنیای دیجیتال مبتنی بر بلاک چین است که در آن کاربران می‌توانند صاحب سرزمین‌های مجازی شوند و سایر دارایی‌های درون بازی را با یک توکن بومی به نام MANA خریداری کنند. فناوری‌هایی مانند این‌ها توسط توکن‌های غیرقابل تعویض NFT (توکن‌های ارز دیجیتال منحصربه‌فردی هستند که می‌توانند برای نشان دادن دارایی‌های خاص در یک بلاک چین مورد استفاده قرار گیرند)، تامین می‌شوند. همه بازی‌های بلاک چین از جمله Axie Infinity، Cryptovoxels،The Sandbox، مکانیسم‌های NFT را در آیتم‌های درون بازی خود تعبیه کرده‌اند.

متاورس در بازی‌ها

متاورس در بازی‌ها نیز دیده می‌شود که در آن کاربران می‌توانند دنیای مجازی را طی کنند، در میان شخصیت‌های درون بازی خود قدم بزنند و با سایر شهروندان مجازی تعامل کنند. هدف متاورس این است که در نهایت تمام دنیاهای آنلاین را به هم متصل کند و به مردم اجازه دهد تا بین آن‌ها حرکت کنند. دو فناوری بازی و کریپتو زمانی که با هم ترکیب می‌شوند، به معنای واقعی کلمه به تغییرکنندگان بازی تبدیل می‌شوند. روزهایی که سودجویی منحصر به توسعه‌دهندگان بازی بود، گذشته است، زیرا نسل جدید بازی‌ها اکنون به بازیکنان این امکان را می‌دهد تا به طور کامل دارایی‌های بازی خود را داشته باشند و در حین بازی کسب درآمد کنند.

7 بازی برتر برای کسب درآمد در متاورس

بیایید برخی از داغ‌ترین و پیشگام‌ترین بازی‌های P2E را در متاورس بررسی کنیم.

1. Axie Infinity

Axie Infinity یک بازی متاورس است که در آن بازیکنان با قرار دادن حیوانات خانگی خود به نام Axies در نبردها با یکدیگر رقابت می‌کنند. این بازی بر اساس فرنچایز موفق Pokemon طراحی شده است و یک بازی open-ended می‌باشد. به طوری که به بازیکنان اجازه می‌دهد تا ماموریت‌های فردی و اجتماعی را انجام دهند تا جوایز بیشتری کسب کنند. Axie به بازیکنان با توکن‌های Smooth Love Potion (SLP) پاداش می‌دهد. می‌توان آن‌ها را به پول نقد یا نشانه‌های دیگر تبدیل کرد یا برای پرورش Axies استفاده کرد. Axie Infinity همچنین دارای یک توکن حاکمیتی بومی به نام AXS است که به دارندگان این امکان را می‌دهد تا در عملکردهای رای گیری پلتفرم که مسیر توسعه بازی را تعیین می‌کند. از جمله پارامترهای پروتکل مهم شرکت کنند.

Axie Infinity
Alien Worlds

2. Alien Worlds

Alien Worlds یک بازی مبتنی بر NFT است که متشکل از یک متاورس از هفت سیاره است که قصد دارد نسخه دیجیتالی زمین را با اقتصاد متفاوت با پشتوانه توکن‌های بازی بومی Trilium (TLM) بازسازی کند. NFT‌ها به کاربران این امکان را می‌دهند که هر دارایی را که در دنیای مجازی پیدا کنند، داشته باشند و معامله کنند. بازیکنان برای خرید و مونتاژ NFT بر اساس استراتژی خود آزادی عمل دارند. آن‌ها می‌توانند TLM را استخراج کنند، با بازیکنان دیگر رقابت کنند یا به سادگی ماموریت‌های درون بازی را انجام دهند. این بازی همچنین دارای ویژگی‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) خود است که در آن بازیکنان TLM می‌توانند دارایی‌های خود را در یک یا چند سیاره در بازی به اشتراک بگذارند تا به یک شورای سیاره‌ای تبدیل شوند.

3. Splinterlands

Splinterlands یک بازی تجاری کلکسیونی دیجیتال P2E است که در آن بازیکنان با پیوستن به مسابقات، بازی‌های رتبه‌بندی شده یا انجام ماموریت‌های درون بازی جوایزی را به دست می‌آورند. اقتصاد بازی توسط Dark Energy Crystals (DEC) پشتیبانی می‌شود. یک ارز دیجیتال که هر زمان که کاربران در مسابقات مبتنی بر مهارت و حالت‌های بازی PvP برنده شوند و همچنین دستاوردهای درون بازی را به دست آورند، به آن‌ها پاداش داده می‌شود. کارت‌های بازیکنان توسط NFT ها پشتیبانی می‌شود، از جمله سایر موارد موجود در دنیای بازی از جمله دارو و سم، زمین‌ها و حتی پوست‌ها، که کاربران می‌توانند آن‌ها را بخرند، بفروشند یا به دیگران اجاره دهند. توکن حاکمیت بازی، Splintershards (SPS)، به بازیکنان این امکان را می‌دهد تا مالکیت بازی را در دست بگیرند. زیرا دارندگان این امتیاز را دارند که در مورد پیشرفت‌های آینده، از جمله مکانیک بازی و سایر پارامترها رأی دهند.

4. Gods Unchained

Gods Unchained یک بازی کارتی تجاری کلکسیونی است که توسط مدیر سابق بازی Magic The Gathering یعنی  Arena ساخته شده است. God’s Unchained به کاربران این فرصت را می‌دهد تا کارت‌های خود را در بازارهای مختلف NFT جمع آوری، خرید و مبادله کنند. همچنین در دوئل کارت با دیگر بازیکنان رقابت کنند. بازی رایگان است. زیرا به بازیکنان جدید مجموعه‌ای رایگان از 70 کارت داده می‌شود که در هنگام بازی برای اولین بار در دسته طبقه بندی شده اند.

Gods Unchained

Gods Unchained دارای سه حالت است.

حالت Solo: حالت Solo یا انفرادی به بازیکنان اجازه می‌دهد تا با ربات‌ها رقابت کنند.

حالت Ranked: حالت Ranked یا حالت اصلی به بازیکنان اجازه می‌دهد با بازیکنان دیگر رقابت کنند.

حالت Direct Challenge: در حالت Direct Challenge، به بازیکنان اجازه می‌دهد تا حریف خود را به یک مسابقه و رقابت دعوت کنید.

برنده شدن در بازی، بازیکنان را قادر می‌سازد تا Flux به دست آورند، ابزاری که می‌توان از آن برای منحصربه‌فرد کردن کارت‌های رایج استفاده کرد. کاربران همچنین می‌توانند آزادانه کارت‌ها را ترکیب کنند تا کارت‌هایی با کیفیت بالاتر بسازند. سپس می‌توانند به بازارها فروخته بفروشند.

5. Farmers World

Farmers World یک بازی کشاورزی مبتنی بر بلاک چین با مکانیک بازی است که شباهت زیادی به یکی از بهترین بازی‌های فیسبوک به نام Farmville دارد. هدف از این بازی این است که بازیکنان را قادر می‌سازد تا مزارع دیجیتال خود را پرورش دهند، از گیاهان خود مراقبت کنند، دام‌های خود را مدیریت کنند و سایر فعالیت‌های مربوط به کشاورزی را انجام دهند. بازیکنان همچنین می‌توانند با بازدید از مزارع دیجیتال دیگر و رقابت با آن‌ها برای کسب منابع بیشتر در بازی، در حالت‌های بازی PvP شرکت کنند. بازیکنان همچنین می‌توانند تجهیزات کشاورزی را برای کارایی بهتر و همچنین سایر منابع درون بازی مانند زمین‌های مجازی برای ساختن یا گسترش مزارع خود خریداری کنند. Farmer’s world یکی از سریع‌ترین بازی‌های NFT در متاورس محسوب می‌شود.

6. Plants vs Undead

Plant vs Undead (PvU) یک برج دفاعی چندنفره با خط داستانی الگوبرداری از بازی بسیار موفق Plants vs Zombies است. کاربران می‌توانند گیاهان دیجیتال منحصر به فرد با پشتوانه NFT و سایر دارایی‌های درون بازی داشته باشند. به طوری که می‌توانند از آن‌ها برای بازی با دیگران یا شرکت در ماموریت‌ها استفاده کنند. هر کاربر می‌تواند برای رشد بیشتر گیاهان منحصر به فرد یا بذر کاشت کند. همچنین، گیاهان و دانه‌ها را می‌توان در بازار داخلی پلت فرم فروخت یا خرید.

Plants vs Undead

بازی در دنیایی به نام “Planet Plants” اتفاق می‌افتد که در آن کاربران وظیفه دارند از درخت مادر خود در برابر مهاجمان از طریق گیاهان جنگنده با زامبی‌ها دفاع کنند. هر گیاه دارای ویژگی‌ها و توانایی‌های منحصر به فردی است که بر نحوه مبارزه آن‌ها با امواج ارواح که برای حمله می‌آیند تأثیر می‌گذارد. همه بازیکنان بازی را با یک درخت مادر و شش گیاه شروع می‌کنند که همگی نه منحصر به فرد هستند و نه توسط NFT‌ها پشتیبانی می‌شوند. بازیکنان برای هر دور دفاعی موفق، توکن‌های درون بازی دریافت می‌کنند که می‌توانند برای خرید دانه‌های جدید یا مبادله با ارزهای دیجیتال دیگر خرج کنند.

7. My Neighbor Alice

My Neighbor Alice یک بازی چند نفره است که در دنیای مجازی شبیه به Animal Crossing حول محور Alice می‌چرخد ​​و به کاربران اجازه می‌دهد جزایر مجازی داشته باشند، آیتم‌های درون بازی را جمع آوری کنند و با دیگران معاشرت کنند. این بازی همچنین دارای عناصر DeFi است. زیرا کاربران می‌توانند با کشاورزی در زمین‌های خود، انجام کارهایی که می‌تواند به «آلیس» و سایر فعالیت‌ها کمک کند، جوایزی کسب کنند. این جوایز به شکل ALICE، یک توکن ERC-20 است که می‌تواند برای سایر دارایی‌های درون بازی خرج شود یا به فیات و سایر ارزهای دیجیتال تبدیل شود. NFT‌های دارایی بازی شامل خانه‌ها، گیاهان، حیوانات، زمین‌ها و تقریباً هر آیتم دیگری در بازی است که می‌توان آن ها را خرید، رشد داد، فروخت یا به بازیکنان دیگر اجاره داد.

حرف آخر

متاورس مفهومی گسترده و فراگیر است که می تواند دنیای واقعی را به روی امکانات بی نهایت دنیای دیجیتال باز کند. به نظر می‌رسد که بازی‌های بلاک چین راهی هیجان‌انگیز برای ورود کاربران جدید به هنگام ساختن این جهان دیجیتال جمعی ایجاد می‌کند. با وجود تعداد بیشماری از بازی‌های P2E که در حال حاضر وجود دارد، همچنان انتظار می‌رود که پروژه‌های بیشتری در آینده راه‌اندازی شوند زیرا مدل‌های بازی نوآورانه‌تر نیز به وجود می‌آیند. با این گفته، تاریخ حکم می‌کند که انتظار می‌رود بسیاری از این بازی‌ها بمیرند و به فراموشی سپرده شوند، در حالی که بهترین‌ها باقی خواهند ماند و به اوج می‌رسند که هرگز در صنعت بازی دیده نشده است.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به مقالات تخصصی