بازگشت به مقالات تخصصی
windows-11

19 نکته و ترفند جالب ویندوز 11 که باید بدانید!

با ترفندهای ویندوز ۱۱ آشنا شوید! ویندوز 11، آخرین نسخه از سیستم عامل مایکروسافت، می‌باشد. ویندوز یازده نسبت به نسخه 10 دارای تغییرات قابل توجهی می‌باشد. درواقع windows 11 ظاهر جدیدی به سیستم عامل مایکروسافت داده است. تسک‌بار شبیه به  کروم و گوشه‌های گرد برنامه‌ها، نمونه‌هایی از این تغییرات می‌باشند. گرچه ممکن است اینطور به نظر برسد که تا حد زیادی مشابه همان سیستم عامل قبلی می‌باشد. اما برخی از ویژگی‌های جدید وجود دارد که باید بدانید چگونه از آنها استفاده کنید. این نکات، به سهولت تغییر ویندوز 10 به ویندوز 11 کمک می‌کند. این ویژگی‌ها شامل موارد زیر می‌باشند:

فهرست مطالب

1. تنظیم مجدد دکمه Start

از آنجایی که  دکمه Start، همیشه در گوشه سمت چپ پایین صفحه بوده است، به احتمال زیاد اولین ویژگی  می‌باشد که توجه کاربر را جلب می‌کند، تغییر محل دکمه Start می‌باشد. در سیستم‌ عامل 11، دکمه Start با بقیه نمادها در نوار وظیفه در مرکز قرار دارد. اما این این امکان در اختیار شما قرار داده شده است که میتوانید مکان آن را دوباره تغییر دهید. برای این کار، روی نوار وظیفه کلیک راست کرده و Taskbar Settings را باز کنید. نوار کشویی رفتارهای نوار وظیفه را انتخاب کنید و تراز نوار وظیفه را به چپ تغییر دهید. با این کار تمام آیکون‌های نوار وظیفه شما به سمت چپ حرکت می‌کند و دکمه Start را به جایی که تعلق دارد برمی‌گرداند.

2. منوی کلیک راست، ساده‌تر شده است

منوی کلیک راست، اکنون فقط بر روی مهمترین تنظیمات تمرکز می‌کند. اگر به تنظیمات بیشتری نیاز دارید، برای مثال، چاپ، تنظیم یک پس‌زمینه جدید یا مشاهده مکان کامل فایل، برای باز کردن یک منوی سرریز، گزینه Show more را انتخاب کنید.

منوی-کلیک-راست-در-ویندوز-11
سفارشی-کردن-پنل-تنظیمات-سریع

3. پنل تنظیمات سریع را سفارشی کنید

ویندوز 11 تنظیمات سریعی که در Action Center در ویندوز 10 ظاهر می‌شود را از اعلان‌های آن پنل جدا می‌کند. روی ناحیه نوار وظیفه که دارای نمادهای Wi-Fi، بلندگو و باتری می‌باشد، کلیک کنید تا منوی تنظیماتی باز شود که به شما امکان می‌دهد Wi-Fi، بلوتوث، حالت هواپیما، حالت صرفه جویی در باتری و موارد دیگر را کنترل کنید. برای افزودن یا حذف دکمه‌های تنظیمات در اینجا، روی دکمه مدادی شکل ویرایش تنظیمات سریع کلیک کنید. پین مواردی را که نمی‌خواهید بردارید یا برای دسترسی به ویژگی‌های جدید از منوی تنظیمات سریع، روی «افزودن» کلیک کنید.

4. مدیریت ساده‌تر دسکتاپ

مایکروسافت دکمه قدیمی Task View را با یک نماد باز طراحی شده در نوار وظیفه جایگزین می‌کند که ایجاد و مدیریت چند دسکتاپ را آسانتر می‌کند. فقط کافی است ماوس را روی نماد نگه دارید تا هر دسکتاپ مجازی باز را ببینید یا یک دسکتاپ جدید ایجاد کنید. سپس می‌توان این دسکتاپ‌ها را در صورت نیاز مرتب کرد و برنامه‌هایی که در یک دسکتاپ می‌باشند را می‌توان به دسکتاپ دیگری کشید.

ابزارک‌های خود را جمع آوری کنید

5. ابزارک‌های خود را جمع آوری کنید

در حالی که ویندوز 10 در ویجت‌ها نقش بسته است، ویندوز 11 همه کاره می‌باشد. اگر می‌خواهید وضعیت آب و هوا را بررسی کنید، امتیازهای ورزشی را جستجو کنید، قیمت سهام را ردیابی کنید، ترافیک اطراف را تماشا کنید، تقویم Outlook خود را مدیریت کنید، وظایف خود را از فهرست کارهای خود حذف کنید و یا مطالعه کنید. آخرین اخبار، یک نماد ابزارک جدید در نوار وظیفه شما را پوشش داده است. می‌توانید ویجت‌ها را مطابق با نیازهای خود سفارشی کنید، آنها را در صفحه مرتب کنید و تنظیمات برگزیده فید خبری خود را از طریق Microsoft News مدیریت کنید.

6. چیدمان‌های Multitask بیشتر

مایکروسافت از ویندوز 7 از ویژگی snap و تغییر اندازه پشتیبانی می‌کند، اما در ویندوز 11 با Snap Layouts تقویت می‌شود. همچنان می‌توانید پنجره‌ها را در جای خود بکشید و رها کنید، اما در ویندوز 11، می‌توانید روی دکمه Maximize در برنامه‌های پشتیبانی‌شده نیز نگه دارید تا منوی گزینه‌های طرح‌بندی را ببینید. یک پنجره بزرگ در سمت چپ و دو پنجره روی هم در سمت راست، یا به عنوان مثال سه پنجره در یک ردیف. برای انتخاب فرم مورد نظر خود کلیک کنید و سپس برنامه‌های خود را به جای خود منتقل کنید.

چیدمان‌های Multitask بیشتر
چت با Teams‌

7. چت با Teams‌

Microsoft Teams، برنامه پیام‌رسانی، تماس و ویدئو کنفرانس رایگان این شرکت، در ویندوز 11 تعبیه شده است. تماس‌های ویدیویی را راه‌اندازی کنید و چت‌ها را از نماد چت جدید در نوار وظیفه شروع کنید. نیازی به باز کردن برنامه Teamsمایکروسافت نمی‌باشد. شما می‌توانید مخاطبین خود را از طریق برنامه تلفن همراه Teams همگام‌سازی کنید، اما اگر مخاطبین شما از Teams استفاده نمی‌کنند، دعوت‌نامه‌ها را از طریق ایمیل یا متن ارسال کنید. همچنین می‌توانید با مخاطبین مکالمه پیامکی داشته باشید، حتی اگر آن‌ها در Teams ثبت نام نکرده باشند و می‌توانند از طریق پیوند وب به یک چت ویدیویی بپیوندند.

8. کارها را با Focus Sessions انجام دهید

پیام‌ها و چت‌های ویدیویی که در طول روز کاری ظاهر می‌شوند، با انباشته شدن کار به راحتی می‌تواند حواستان را پرت کند. Focus Sessions در ویندوز 11 شما را تشویق می‌کند تا زمانی را برای کارهایی که نیاز به تمرکز بی وقفه و عمیق دارند، اختصاص دهید. در حال حاضر در برنامه جدید Alarms & Clock موجود می‌باشد و راهی سریع برای دریافت حداقل 30 دقیقه زمان کاری بدون حواس پرتی ارائه می‌دهد. اگر از 45 دقیقه فراتر بروید، برنامه به طور خودکار یک استراحت پنج دقیقه‌ای را در اواسط جلسه شما برنامه ریزی می‌کند. در اینجا یک راهنمای گام به گام برای تنظیم آن برای رایانه شخصی شما آورده شده است.

Focus Sessions

9. منوی فایل Explorer ساده

با ویندوز 11، مایکروسافت نوار بالای منوی File Explorer را ساده می‌کند. اکنون فقط گزینه‌های cut، کپی، اشتراک گذاری، مرتب سازی و مشاهده، قابل مشاهده می‌باشد. ویندوز 11 همچنین یک دکمه جدید برای ایجاد پوشه‌ها و میانبرهای جدید و همچنین اسناد بر اساس برنامه‌هایی که نصب کرده اید، اضافه می‌کند.

10. جفت کردن دستگاه‌های ورودی/خروجی

ویندوز 11 دارای منوی صدا با امکانات کامل با قابلیت جفت کردن دستگاه‌های ورودی و خروجی جدید می‌باشد. برای این کار، Settings > System > Sound را باز کنید و روی Add device در قسمت خروجی کلیک کنید تا بلندگوهای خارجی یا سایر دستگاه‌ها را به هم پیوند دهید. یا برای اتصال میکروفون خارجی، روی افزودن دستگاه در زیر ورودی کلیک کنید. سپس به شما این امکان داده می‌شود که از طریق بلوتوث، به داک‌های بیسیم (wireless docks) و موارد دیگر متصل شوید. به قسمت Advanced بروید و روی All sound devices کلیک کنید تا لیست کاملی از تمام دستگاه‌های ورودی و خروجی که به رایانه شما متصل شده اند را مشاهده کنید.

حالت‌های جدید صدا

11. حالت‌های جدید صدا

در ویندوز 11، شما کنترل بیشتری بر روی خروجی صوتی خود خواهید داشت، از جمله صدای مونو و حالت‌های صوتی پیشرفته. برای مونو، Settings > System > Sound را باز کنید، سپس صدای مونو را فعال کنید تا کانال‌های صوتی چپ و راست را ترکیب کند. برای صدای بهبودیافته  که شامل تقویت باس، فراگیر مجازی و یکسان سازی بلندی صدا می‌شود، روی همه دستگاه‌های صوتی در بخش پیشرفته منوی صدا کلیک کنید، دستگاهی را برای دسترسی به منوی Properties انتخاب کنید و Enhance audio را فعال کنید.

12. مشاهده لیست اپلیکیشن‌ها

ویندوز 11 یک مرحله اضافی برای مشاهده لیست کامل برنامه‌های نصب شده شما اضافه می‌کند. به جای اینکه منوی Start را باز کنید و بلافاصله لیست App را در کنار کاشی‌های زنده (Live Tile) مشاهده کنید، باید روی دکمه All Apps در بخش Pinned منوی Start کلیک کنید. سپس می‌توانید لیست را مرور کنید یا برنامه خاصی را جستجو کنید.

برنامه‌ها را به منوی استارت پین کنید

13. برنامه‌ها را به منوی استارت پین کنید

Live Tile بالاخره در ویندوز 11 از بین رفت. به جای آنها یک منوی Start ساده تر وجود دارد که می‌توانید برنامه‌ها را برای دسترسی آسان، پین کنید. لیست برنامه را باز کنید، روی یک برنامه کلیک راست کرده و Pin to Start را انتخاب کنید تا آن را به بخش Pinned منتقل کنید. سپس می‌توانید برنامه را به موقعیت دلخواه خود بکشید. برای حذف برنامه‌ها، کلیک راست کرده و Unpin from Start را انتخاب کنید.

14. منوی استارت را سفارشی (Customize) کنید

در ویندوز 10، هنگامی که روی دکمه Start ضربه می‌زنید، دکمه Settings در بالای دکمه Start ظاهر می‌شود. در ویندوز 11 اینطور نمی‌باشد، اما می‌توانید آن را از طریق Settings > Personalization > Start > Folders دوباره اضافه کنید. در اینجا، می‌توانید File Explorer، سایر پوشه‌های رایج و نمادهای شبکه را نیز اضافه کنید.

15. دریافت توصیه‌های بهتر

منوی Start جدید دارای بخش Recommended برای فایل‌های اخیر و برنامه‌های پرکاربرد می‌باشد. برای سفارشی کردن آنچه در اینجا ظاهر می‌شود، Settings > Personalization > Start را باز کنید تا بتوانید به ویندوز بگویید برنامه‌های اخیراً نصب‌شده، برنامه‌های پرکاربرد یا مواردی که اخیراً باز شده‌اند را در منوی استارت، فهرست برنامه‌ها و مکان‌های دیگر نشان ندهد.

16. برنامه‌های پیش فرض را تغییر دهید

در ویندوز 10، انتخاب یک برنامه پیش‌فرض آسان می‌باشد، اما در ویندوز 11، این فرآیند پیچیده‌تر می‌باشد، زیرا باید برای هر نوع فایل یک برنامه پیش‌فرض مشخص کنید. برنامه Settings را باز کنید و روی بخش Apps در منوی سمت چپ ضربه بزنید. برنامه‌های پیش‌فرض را انتخاب کنید، روی برنامه‌ای که می‌خواهید به‌عنوان پیش‌فرض برای یک نوع فایل تنظیم کنید، کلیک کنید و فهرستی از انواع فایل‌هایی را که می‌توانید از آن استفاده کنید، مشاهده خواهید کرد. روی نوع فایل مورد نظر خود کلیک کنید و از منوی باز شده یک برنامه را انتخاب کنید.

17. تم خود را انتخاب کنید

تم خود را انتخاب کنید

تم‌ها در ویندوز 11 بازگشتی می‌باشند، اما با حالت تاریک (dark mode) دست به دست می‌شوند. Open Settings > Personalization را باز کنید و یکی از تم‌های پیش‌فرض را انتخاب کنید تا تصویر پس‌زمینه، صداها، مکان‌نما، رنگ تاکیدی و تم رنگی را به یکباره تغییر دهید.

18. ذخیره باتری بهتر

ویندوز 11 عملکرد بهتری نسبت به نسخه قبلی خود دارد و به شما کمک می‌کند تا داده‌های مصرف باتری خود را تجسم کنید. به Settings > System > Power & Battery بروید، سپس برگه Battery usage را باز کنید. در اینجا نموداری خواهید دید که نشان می‌دهد در چند روز یا چند ساعت گذشته چقدر برق مصرف کرده‌اید. فهرستی از برنامه‌های زیر که میزان مصرف انرژی را برای هر برنامه نشان می‌دهد. اگر برنامه‌ای پیدا کردید که ممکن است انرژی زیادی مصرف کند، می‌توانید استفاده از پس‌زمینه را خاموش کرده و آن را به حالت Sleep درآورید، درست همانطور که آیفون‌ها و دستگاه‌های اندرویدی به شما اجازه می‌دهند.

باتری بهتر

19. به حرکات لمسی جدید عادت کنید

اگر از رایانه شخصی قابل تبدیل یا تبلت با صفحه لمسی استفاده می‌کنید، باید به مجموعه جدیدی از حرکات لمسی عادت کنید، که بسیاری از آنها شامل استفاده از چندین انگشت می‌باشد. کشیدن انگشت از سمت چپ دیگر حالت تعویض کار را باز نمی‌کند، بلکه پانل ویجت ها از اخبار و اطلاعات را باز می‌کند. برای نمایش Task View، اکنون باید با چهار انگشت روی صفحه (در هر نقطه) به بالا بکشید. با کشیدن انگشت از سمت راست به داخل، خوشبختانه اعلان‌ها باز می‌شوند. کشیدن انگشت از بالا به پایین دیگر برنامه را نمی‌بندد، اما می‌توانید با سه انگشت در پنجره برنامه به پایین بکشید تا برنامه را کوچک کنید و دسکتاپ را نشان دهید. کشیدن سه انگشت به بالا همه پنجره های در حال اجرا را باز می‌کند.

کلام آخر

ترفندهای ویندوز ۱۱ با توجه به تغییر اینترفیس آن، می‌تواند در ابتدای کار بسیار مفید باشد. برداشتن قابلیت درگ‌اند دراپ برای تمامی کاربران یک چالش بزرگ برای مدت‌ها ایجاد می‌کند! اما با دانستن ترفندها و استفاده از این نسخه ویندوز، بعد از مدت زمان اندکی به کار با آن هم عادت خواهید کرد!

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به مقالات تخصصی